Spotkanie z L. Żebrowskim i dr. Rafałem Sierchułą za nami

7 grudnia br. mieliśmy okazję gościć na zaproszenie m. in. Korporacji Masovia Leszka Żebrowskiego, znawcę tematyki żołnierzy Wyklętych. Towarzyszył mu dr Rafał Sierchuła, który wprowadził słuchaczy w tą tematykę. Dr Sierchuła przedstawił w pigułce historię powojennej konspiracji w Wielkopolsce oraz przybliżył wszystkim zebranym sylwetki najważniejszych Wyklętych z obszaru Wielkopolski.

2Spotkanie odbyło się na Politechnice Poznańskiej w gmachu Wydziału Budownictwa i przyciągnęło szerokie grono osób zainteresowanych tą tematyką oraz przede wszystkim chcących na żywo posłuchać i zobaczyć Leszka Żebrowskiego. Frekwencja byłą imponująca (ponad 130 osób). Już teraz wiemy, że następne spotkanie zorganizujemy w zdecydowanie większej sali.

4Prelegent podczas ponad 1,5 godzinnego wykładu poruszył bardzo wiele ciekawych zagadnień dotyczących samej historii zmagań z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944 – 1963, jak również w barwny sposób przybliżył nam sylwetki samych Żołnierzy Niezłomnych. Nie zabrakło mocnych tez, a także odniesień do współczesności. L. Żebrowski apelował o kontynuowanie walki o pamięć o Wyklętych, przypomniał, że cały czas toczy się „wojna”, tym razem, między trzecim pokoleniem UB, a trzecim pokoleniem AK. Udowadniał, że cały czas na łamach poczytnych pism m. in Wyborczej, ukazują się artykuły szkalujące Żołnierzy Wyklętych. Trudno się z nim nie zgodzić. Nasza Korporacja od lat walczy o godne upamiętnianie Naszych Narodowych Bohaterów i nie raz doświadczyliśmy wrogości i obojętności ze strony środowisk lewicowych, w tym także na poznańskich Uniwersytetach, ale walka o pamięć trwa, dlatego takich spotkań wkrótce będzie więcej. Jesteśmy zdeterminowani ją prowadzić!!!

3Przed spotkaniem, ale także i po nim L. Żebrowski podpisywał swoje książki, które specjalnie przywiózł dla nas z Warszawy. Można było m. in. kupić album „Brygada Świętokrzyska NSZ w fotografiach i dokumentach” oraz „Mity przeciwko Polsce”.  W ocenie nas jako organizatorów, jak również samych prelegentów, spotkanie było bardzo udane, a co jest najważniejsze potrzebne. Dziękujemy wszystkim za przybycie, w szczególności studentom Politechniki Poznańskiej. Już teraz pragniemy zaprosić Was wszystkich na następne spotkanie, tym razem z Tadeuszem Płużańskim, ale już w Nowym Roku.

5A oto organizatorzy. K! Masovia, K! Roma, KSM przy Politechnice Poznańskiej oraz Okręg Wielkopolska NSZ, a także Korporanci Hermesii, oczywiście w towarzystwie szacownych prelegentów.

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce p. dr. Rafała Sierchuły za pomoc i jak zawsze wielkie poświęcenie dla idei!

F! Tomasz Cieślak OM (x)